ana sayfa
türkü sözleri
türkü notaları
türkü hikayeleri
gönül verenler
bağlama-nota
ozanlarımız
halk müziği
konser-tv
kitaplık
yazılar
sözlük
arşiv
linklerimiz
görüşleriniz
site içinde ara

Güncellemelerden haberdar olmak için
e-mail listemize üye olunuz. 

İsim: 
E-mail: 
            
     Bekir KARADENİZ

Bekir Karadeniz    1957 yılında Artvin’in Yukarı Xod (şimdiki adı Yukarı Maden) köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Artvin’de, yük-seköğrenimini Ankara’da tamamladı.

Aşıklık geleneğinin yaygın olduğu bir çevrede büyüdü ve bu gelenekten etkilendi. Bağlı olarak edebiyat ve müzikle küçük yaşlarda ilgilenmeye başladı. 14 yaşında bağlama çalmayı öğrendi. Sonraki yıllarda Kuzeydoğu Anadolu’dan başlayarak öteki tüm yöreleri inceledi. Araştırmaları sırasında yazılı, sözlü ve görsel boyutlu büyük bir arşiv oluşturdu. Bu verilerin bir bölümünü şairler/aşıklar için hazırladığı internet sitelerinde değerlendirdi.

Geleneksel türküler üzerine ayrıntılı araştırmalar gerçekleştiren Karadeniz, önceleri yalnızca yazmasına karşın, giderek kendi yazdığı ya da başka şairlerin/aşıkların şiirlerini de bestelemeye yöneldi. Heceli şiir geleneğine bağlı olarak kendine özgü tümüyle yeni yöntemler geliştirdi ve uyguladı. Ayrıca birçok şiiri başka sanatçılar tarafından da bestelenerek yorumlandı.

Pertev Naili Boratav Halk Bilimi ödülü, şiir yarışmalarında birincilik, mansiyon gibi çeşitli ödülleri bulunan Bekir Kara-deniz’in folklor ve müzik araştırmaları ABD’den Japonya’ya, Almanya’dan Rusya’ya dek birçok üniversitenin kütüphanesine girdi ve yardımcı ders kitabı ya da kaynak olarak kullanıldı.

Öykü, şiir, çeviri ve yazıları değişik ülkelerde yayımlanan Karadeniz, edebiyat ve müziğin yanında fotoğrafla uğraşmak-tadır. Aynı zamanda bir yayınevinde genel yayın yönetmenliği ve editörlük yapmaktadır.

Bekir Karadeniz’in »Yedi Yılın Şiirleri« (Kum, 1996), »Uzayda Bir Işık« (Kum, 1999), »Gecikmiş Şiirler« (Kum, 1999), »Kervan Oldum« (Kum, 2000), »Gitmeli Şiirler« (Kum, 2000), »Gün Döndü« (Kum, 2001), »Zamansız Şiirler« (KaraMavi, 2008), »Geri Gelmez Pişmanlıklar« (KaraMavi, 2016), »Nazar Et« (KaraMavi, 2016) adlı şiir kitapları, »En Büyük İsyan Hatırlamaktır 1« (KaraMavi, 2019), »En Büyük İsyan Hatırlamaktır 2« (KaraMavi, 2020) adlarıyla topladığı anıları, »Xodlu Noksani-Yaşamı ve Şiirleri« (Kum, 2000), »Artvinli Halk Şairleri« (AAKYD, 2002), »1900’den 2000’e Halk Şiiri« (Atılım Üniversitesi, 2007), »Türküler-Külliyat« (6 Cilt) (KaraMavi, 2010), »Vadideki Çocuklar« (KaraMavi, 2016), Orhan Bahçıvan’la birlikte hazırladığı »Doğulu Halk Şairleri« (2 Cilt) (KaraMavi, 2010), Seyfettin Kaya’yla birlikte hazırladığı »Xod Türküleri« (KaraMavi, 2011), Ali Cem Akbulut’la birlikte hazırladığı »Alevi-Bektaşi Şairleri« (8 Cilt) (KaraMavi, 2016), Özgür Kalın’la birlikte hazırladığı »Cerattepe-Bir Sivil Direniş Hikayesi« (KaraMavi, 2020) adlı araştırmaları ve Ulla Karadeniz’le birlikte çevirdiği »Erich Fried-Seçmeler« (Papirüs, 1994), »Erich Fried-Vatansız 100 Şiir« (Kavram, 1998), »H. M. Enzensberger-Seçme Şiirler« (Kavram, 1998), »Erich Fried-Sevgi Şiirleri« (Kum, 2000) adlı kitapları yayımlandı.

www.bekirkaradeniz.com
info@bekirkaradeniz.com

 


 anasayfa l notalar l sözler l bağlama l hikayeler l gönül verenler
halk müziği l ozanlar l yazılar l kitaplık l konser-tv l linklerimiz l görüşleriniz

Herhangi bir konuda yazışmak için: turkuler@turkuler.com