ana sayfa
türkü sözleri
türkü notaları
türkü hikayeleri
gönül verenler
bağlama-nota
ozanlarımız
halk müziği
konser-tv
kitaplık
yazılar
sözlük
arşiv
linklerimiz
görüşleriniz
site içinde ara

Güncellemelerden haberdar olmak için
e-mail listemize üye olunuz. 

İsim: 
E-mail: 
            
       İhsan Öztürk


İhsan Öztürk   Sivas'ın Şarkışla ilçesinin Gültekin Mahallesi'nde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Şarkışla'da bitirdi. Ortaokul öğrencisi iken ilk dersleri ağabeyinden (Ahmet Öztürk) alarak bağlamayla tanıştı. Okulun Halk Müziği korosunda ve okul gösterilerinde solist ve korist olarak sürekli görev aldı. Ağabeyinin Astsubay olarak Ankara'ya atanmasıyla öğrenim için Ankara'ya geldi ve Ankara Atatürk Lisesi'nde öğrenimini sürdürürken 1963 yılında profesyonel müzik dünyasına ilk adımını attı. Başlangıçta aile bütçesine katkı olsun diye sahnede çalışan İhsan Öztürk'ün daha sonraki gelişmeler okulu bırakmasına ve müziği meslek olarak seçmesine neden oldu. Çok kısa bir süre sonra o yılların ünlü sanatçılarına şef sazlık yapmaya başladı. (Nurettin Dadaloğlu, Aliye Akkılıç, Yıldıray Çınar v.b.). 1967 yılında Mamak Muh. Okulu Bando Bölüğünde askerliğini yaptı. Askerlik döneminde müzikle daha çok ilgilenme nota ve müzik bilgisini geliştirme olanağı buldu.

Askerlikten sonra dönemin önemli solistleriyle şef olarak çalışmayı sürdürdü. (İzzet Altınmeşe, Bedia Akartürk, Hülya Süer, Belkıs Akkale, Selahattin Alpay, İbrahim Tatlıses, v.b.). 1974 yılında önce Coşkun Güla'nın yönettiği Halk Müziği topluluğunda çalışmalarına başlayan İhsan Öztürk daha sonra kendisine müzik yaşamında çok katkısı olan Nida Tüfekçi'nin yönettiği Halk Müziği topluluğunda çalışmalarını sürdürdü. İlk kez bu grupla televizyon programına katılan Öztürk 1975 yılından başlayarak 8 yıl TRT'de yayınlanan yönetmenliğini Erşan Başbuğ'un sunuculuğunu Cemile Kutgün'ün yaptığı ve Hoy-Tur Derneğinin Halk Oyunları ile renk kattığı ve birçok sanatçıyı şöhret yapan "Bizden Size" programının THM bölümünü yönetti.

1978 yılında Ankara'da kurulan Yağmur Plak Şirketi'nin müzik yönetmenliğini uzun bir süre sürdürdü. O yıllardan başlayarak İzzet Altınmeşe, Belkıs Akkale, Selahattin Alpay, Erkan Sürmen, Atakan Çelik, Gülşen Kutlu, Hülya Süer, Mahmut Tuncer, Canan Başkaya, Gülcan Opel, Nurcan Opel, Sevgi Ateş ve daha birçok solistin plâk ve kasetini yönetti.

Solist olarak ilk kez TRT'de yayınlanan "ilden ile" adlı programa katıldı, daha sonra "Ayrılık Hasreti" ve "Özümüz Sözümüz" adlı iki kaset çıkardı.

Profesyonel sanatçılığının yanı sıra müzikle amatörce uğraşan gençlere yardımcı olabilmek amacıyla okul, dernek ve özel kurumlarda koro ve bağlama gruplarını çalıştırdı. Sırasıyla Folk -Tur, Hoy -Tur, Tur-Hoy, Derneklerinde eğitmenlik; ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu'nda 5 yıl (1986-1991) boyunca Halk Müziği Eğitmenliği ve Şeflik, Ankara Büyükşehir Belediyesi THM Topluluğu'nda 5 yıl (1989-1994), Yeni Mahalle Belediyesi THM Topluluğu'nda 8 yıl (1994-2002) şeflik yaptı. TRT Danışma Kurulunda (iki kere) görev aldı. Aşık Veysel Derneği'nde bir dönem başkanlık yaptı, derneğin çıkardığı "Dost Dost" Dergisi'nin Yayın Kurulu'nda görev aldı, "Özümüz Sözümüz" adı altında; yaşayan ozanlarımızla söyleşiler yaparak bir köşe hazırladı. Çeşitli dergi ve kitaplarda makaleleri yayımlandı.

Âşık Veysel’in söylediği (usta malı ve kendi türkülerinden oluşan) 72 türkünün notasının ve sözlerinin yer aldığı “Türkülerle Âşık VEYSEL” adlı bir kitap yazdı.

Halk müziği konulu bir çok sempozyum ve panele konuşmacı olarak katıldı.

2004-2005, 2005-2006 yıllarında (yeniden) ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu'nun Halk Müziği Eğitmenliğini ve şefliğini üstlendi.

2005-2006 Yıllarında TRT Türkiye'nin Sesi Radyosu'nda canlı olarak yayınlanan "Gelenekten Geleceğe" adlı haftalık (48 hafta) bir T.H. Müziği Programının yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı.

2007 - 2008Dönemi Radyo ODTÜ'de, iki arkadaşıyla birlikte"İhsan Öztürk'le Türküler" adlı bir Halk müziği programı yaptı.

2008 Mart ayında yapılan MESAM Genel Kurulu'nda Yönetim Kurulu'na seçildi.

2014 Kasım Ayından itibaren Gazi Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarında Ses Eğitimi ve THM Nazariyatı derslerine girmeye başladı.

Halen Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren İhsan Öztürk Müzik Merkezi'nde birikimlerini öğrencilerine aktarmak amacıyla nota, bağlama ve ses eğitim dersleri veren Öztürk; bu uğraşlarının yanı sıra, THM derleme ve araştırma çalışmalarını sürdürmektedir.

Sanatçı Nevin Öztürk'le evli olup, Burçay ve Kutay adlı iki oğulları vardır.Halk Müziği repertuarımıza besteci, kaynak kişi ve derleyici olarak kazandırdığı eserler:

Aç Kapıyı Emmim Gızı (U.H.),
Arabacı Halayı (sözsüz),
Aşağıdan Acı Poyraz Acılar,
Atma Müjgan Oklarını,
Ay Doğar Ayan Ayan,
Ayrılık Hasreti Kâr Etti Cana,
Azrail Serime Çöktüğü Zaman,
Bedir (Üğrünü üğrünü Gelir Dereden),
Bir Ay Doğar İlk Akşamdan Geceden,
Bir Bülbülüm Gül Dalında Öterim (U.H.),
Bir Gurşun atacağım (Dellocan),
Bozarık Bozarık dağların Otu,
Çık Yokarı Ben Bağlayım Başını,
Çeke Çeke Bu Dert Beni Öldürür,
Dağlar Geçit Vermez Irak Yollarım,
Daramış Zülfünü Dökmüş gerdana,
Deli Gönül Yine Ah u zâr Oldu,
Fırsat Elde İken Bir Amel Kazan,
Gam Elinden Benim Zülfü Siyahım,
Garşı Ganatlının Telli Gelini (U.H.),
Gaşlarıyın Ucuyum,
Gel Gidelim Dosta Gönül,
Gel Seninle Danışalım Sevdiğim,
Gelin Oy (Yüce Dağdan Bir Yol İner),
Gız Baban Şara Vardı mı,
(*)Hac'eli Obası'nı Engin mi Sandın,
Harmanaca Savuşturdum,
Hava Bulanıyor Kar mı Yağacak,
İnceldim Fidan Oldum,
Kızık Halayı (sözsüz),
Nedir Ey Gaziler Benim Yandığım,
Sarı Kız (sözsüz),
Seklem Galdırdım da (U.H.),
Sivas'tan Aldım eleği,
Sözün Bilmez Bazı Cahil Elinden,
Şarkışla Düz halayı (sözsüz),
Şu Dereden Çıktım Omuz Omuza,
Şu Diyar-ı Gurbet Elde,
Şu Fırat'ın Suyu,
Şu Yaylanın Günden Yüzü (U.H.),
Şu Zalim (koca) Dünyada Derdin Elinden,
Topal Halayı (sözsüz),
Tufan Geliyor Tufan,
Uyandım ki Ağ Bebeğim ağlıyor,
Yürü Yalan Dünya Senden Usandım,
Zalim Felek Engelleme Yolumu,

Notaya aldığı eserlerden bazıları:

Bahar Gelir Gudurursun (Kızılırmak),
Bir Tel Çektim Mardin’den
Boş Gitme Köyüne Ey Bad-ı Saba,
Dün Gece Yâr Eşiğnde,
Dünyada Tükenmez Murat Varımış,
Ehtiyat M’ettinde Geri Bakmaya (Necip),
Kırat,
Küstürdüm Gönülü Güldüremedim,
Okudum Mektepte,
Seher Vakti senin Ah u Zarından.

(*) Hacı Ali Obası.

 

 


 anasayfa l notalar l sözler l bağlama l hikayeler l gönül verenler
halk müziği l ozanlar l yazılar l kitaplık l konser-tv l linklerimiz l görüşleriniz

Herhangi bir konuda yazışmak için: turkuler@turkuler.com