ana sayfa
türkü sözleri
türkü notaları
türkü hikayeleri
gönül verenler
bağlama-nota
ozanlarımız
halk müziği
konser-tv
kitaplık
yazılar
sözlük
arşiv
linklerimiz
görüşleriniz
site içinde ara

Güncellemelerden haberdar olmak için
e-mail listemize üye olunuz. 

İsim: 
E-mail: 
            
  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deli Poyraz Yere Sürdü Buludu (Gurbet Havası) Hikayesi   

Osman Akkoç’un, eski adı Pırnaz, yeni adı Elmalıyurt olan köyde, 1970’li yıllarda görevli iken, o köyün ileri gelenleriyle, yaşça eskileriyle yaptığı sohbetler sırasında ortaya çıkan gerçekler, türkülerin hikâyelerini de beraberlerinde getirmiş. 1970 yılında 74 yaşında olan Kadir Bilgin’le köyün ileri gelenlerinden olan Kenan Karayiğit’i ziyarete giderler. Orada, bağlama ustası Emin Demirayak’ta vardır. Kenan Karayiğit Emin Demirayak’tan bir türkü ister. Emin Hoca uzun havayı söylemeye başlar. Türkü bittikten sonra Kenan Karayiğit, bu türkünün hikâyesiyle ilgili şunları söyler:
“Ben 9-10 yaşlarındaydım. Babamla birlikte Pırnaz yaylasına gitmiştik. Yanımızda, uzaktan akraba olan Kezban isimli 16 yaşlarında bir kızımız bize hizmet ediyordu. Fethiye’de bizimle birlikte gelen, Fethiye’li bir ağanın oğlu da vardı. Bekir isimli bu gencimiz Kezban’a aşık olur. Kezban nişanlıdır. Bekir oğlumuz bunun sevdasına düşer. İçerken hastalanır. Yıllar sonra, hasta haliyle yine aynı yere getirilir. Kezban’ı evlenmiş ve ayrılmış görür. Kezban kızımızla ilk defa buluşurlar. Ama Bekir sevişecek halde değildir. Eline sazı ve Kezban için yazdığı şiiri uzun havaya çevirirken, türkünün bitiminde ölür.

Cenazeyi Göcek’e götürme imkanı olmadığından, Karamca Berlindeki mezarlarının arasına koyarlar. Diğer köylülerin bazılarının anlattığına göre, ölüsünün götürüldüğü anlaşılmaktadır, ifade edilmektedir”. Bir Gölhisar türküsü olan, Elmalıyurt (Pırnaz) Köyü ormanlarında meydana gelen olaylar sonucu ortaya çıkan türkünün sözleri şöyle:


Deli poyraz yine sürdü bulutu,
Günden güne sularımız ılıdı,
Hani nerde gülmemenin kilidi,
O kilidi açan eller çürümüş.

Dağlar aştım tepelere yol saldım,
Çakır diken avuçladım gül sandım,
Yad ellere sarıldım da sen sandım,
Çekerim hep ayrılığı seninle.

Karlı dağlar aştım senin aşkından,
Nazlanırsın top zülfün köşkünden,
Söz edersin mezem ile içkimden,
Ölüyorum gel de gör şu halimi.


Kaynak kişi: Osman Akkoç Anlatım, düzenleme ve sözlerin İsa Kayacan imzasıyla yayınlandığı gazeteler: 1- Belde Gazetesi (Ankara, 01.02.2007) 2- 24 Saat Gazetesi (Ankara, 10.02.2007) 3- Kent Gazetesi (Kilis, 06.02.2007) 4- Sonsöz Gazetesi (Ankara, 15.02.2007) 5-Zümrüt Rize Gazetesi (21.02.2007) 6- Ses-15 Gazetesi (Bucak-Burdur, 03.03.2007)


Prof. Dr. İsa Kayacan
Türkü Hikayeleri
→ Deli Poyraz Yere Sürdü Buludu (Gurbet Havası) Türkü Sözü
Bu Sayfayı Yazdır


  Paylaş

anasayfa l notalar l sözler l bağlama l hikayeler l gönül verenler
halk müziği l ozanlar l yazılar l kitaplık l konser-tv l linklerimiz l görüşleriniz

Herhangi bir konuda yazışmak için: turkuler@turkuler.com