ana sayfa
türkü sözleri
türkü notaları
türkü hikayeleri
gönül verenler
bağlama-nota
ozanlarımız
halk müziği
konser-tv
kitaplık
yazılar
sözlük
arşiv
linklerimiz
görüşleriniz
site içinde ara

Güncellemelerden haberdar olmak için
e-mail listemize üye olunuz. 

İsim: 
E-mail: 
            
       Abdullah Sözen

    
Abdullah Sözen Abdullah Sözen 1956 yılında Kayseri Yeşilhisar'da doğdu.İlk Orta Eğitimini ve 1980 yılında Gazi Üniversitesi Müzik Bölümünü bitirerek tüm eğitimini Ankara'da tamamladı. Aynı yıl Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu Yetişmiş sanatçı sınavını derece ile kazandı. 12 Eylül 1980 müdahalesinden sonra bu koro faaliyete geçemeyince 1982 yılında TRT İzmir Radyosu THM Saz sanatçısı sınavını kazandı.

1985 yılında Ankara Radyosu Yurttan sesler Topluluğunda görevini sürdürdü. TRT Ankara Radyosu THM Gençlik Korosu kurucu hocaları arasında yer aldı. 2000 yılında THM Koro Şefi sınavını kazandı. Halem bu görevini sürdürmektedir.

TRT çalışmaları yanında Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi THM dersleri verdi ve 1985 yılından beri Gazi Üniversitesi THM çalışmalarını yönetti. G.Ü. THM Korosu olarak defalarca Türkiye birincilikleri aldı. "Türkü Türkü Türkiyem", "Bir Nefes Anadolu" ve "Amatör Korolar" programlarında G.Ü THM Korosu olarak 40 dan fazla TV programını yönetti.

Bulgaristan, Yugoslavya,Romanya, Avusturya, Moldova, Almanya, Belçika, Hollanda, Norveç, İsveç, İsviçre, Danimarka gibi ülkelerde ve yurt içinde ülkemizi kültürümüzü tanıtıcı birçok konser ve TV programında yer aldı.

Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü THM ve Türk Halk Oyunlar Danışma Kurulu üyeliği ve Milli Eğitim Bakanlığı THM jüri üyeliği görevlerinde bulundu. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Kaynak: http://www.abdullahsozen.com/

 

 anasayfa l notalar l sözler l bağlama l hikayeler l gönül verenler
halk müziği l ozanlar l yazılar l kitaplık l konser-tv l linklerimiz l görüşleriniz

Herhangi bir konuda yazışmak için: turkuler@turkuler.com