ana sayfa
türkü sözleri
türkü notaları
türkü hikayeleri
gönül verenler
bağlama-nota
ozanlarımız
halk müziği
konser-tv
kitaplık
yazılar
sözlük
arşiv
linklerimiz
görüşleriniz
site içinde ara

Güncellemelerden haberdar olmak için
e-mail listemize üye olunuz. 

İsim: 
E-mail: 
            
     Erdal Akkaya


Erdal Akkaya   Erdal Akkaya, 1974 yılında istanbul'da doğdu. Bağlamayla ilkokul yıllarında tanıştı. Ortaokul yıllarında Hüseyin Fırtına müzik evinde eğitim gördü ve aynı yıl Arif Sağ Müzik Okulu’nda Engin Baykal'dan 3 ay solfej öğrenimi gördü. 1984 yılında, Hasret Gültekin’le fırtına müzik evinde tanıştı ve uzun yıllar birlikte bağlama çalan Erdal Akkaya ve Hasret Gültekin bu yıllarda Otantik bir icra biçimi olan şelpe tavrı üzerine ilk çalışmalarını yaptılar. Akkaya 80'li yıllarda Aşık Ali Metin, Haydar Acar, Nesimi Cimen, Aşık Emrah, Zevraki, Mehmet Ali Karababa, Aşık Cemali, Yavuz Top, Muhlis Akarsu gibi bircok halk ozanı ve bağlama ustasını yakından dinleme olanağı buldu. 1989’da liseye Almanya da devam etti. Burada ton - teknik workshop’larına katıldı, stüdyo kayıtları yaptı, dinletiler, konserler verdi. 1992 yılında Hasret Gültekin ile birlikte, Köln F&S Stüdyosunda Nejla Saygılı'nın "Derman bizdedir" albümü'nün bağlamalarını icra ettiler.

Cemal Reşit Rey ile birlikte çalışan Prof. Dr. Jirair Arslanyan ile şan ve armoni çalışmaları gerçekleştiren Erdal Akkaya, bağlama ustası Mehmet Erenler ile bir süre bozlaklar ve zeybekler üzerine çalıştı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin önemli kadın solistlerinden, Uluslararası Verdi Ödülü’ne sahip Elena Kember ile icra ve solistlik üzerine çalışmalar gerçekleştirdi.

1995’te Hasret Gültekin’in ablası Güler Gültekin’in “Türkülerde Yaşamak” adlı albümünü yönetti ve albümün bağlamalarını çaldı. Aynı yıl Nilüfer Akbal’ın “Miro” isimli albümünün düzenlemelerinde yer aldı ve bağlamalarını çaldı. Özdemir Erdoğan ve Ferhat Livaneli gibi sanatçılarla stüdyo çalışmalarında bulunan Akkaya, Selda Bağcan gibi birçok tanınmış halk müziği sanatçısı'nın da albüm kayıtlarına bağlaması ve şelpesiyle katkıda bulundu.

Yönetmenliğini üstlendiği ilk solo albümü “Yağmurla Gelen” 1997 yılında yayınlandı. 1999’da Duisburg Volks Hoch Schule’nin katkılarıyla ilk resitalini verdi. 1997 – 2001 yılları arasında Zülfü Livaneli’ye yurtiçi ve yurtdışı konserlerinde solo bağlama ve şelpesiyle eşlik etti, vokal yaptı. Livaneli konserleri kapsamında Mikis Theodorakis, Maria Farandouri, Liesbeth List, Al Di Meola, İlhan Erşahin, Ara Dinkjiyan gibi uluslararası isim yapmış usta sanatçılarla birlikte aynı sahneyi paylaştı. New York’ta İlhan Erşahin’in prodüktörlüğünde bir çalışmaya doğaçlama bağlama kaydetti. 2001’de ikinci albümü olan “Ciğerparem” müzikseverlerle buluştu. 2002 yılında TRT için “Bir Tutam Temre Otu” adlı üç bölümlük belgeselin müziklerini yaptı.

Erdal Akkaya, Özdemir Erdoğan’ın 2004 yılında yayınlanan “Gitarıma türkü öğrettim o söyledi ben dinledim” enstrümantal projesinde bağlama ve cura çaldı. Akkaya, bu konsept çerçevesinde Özdemir Erdoğan ile birlikte Hollanda turnesine çıktı.

Türkiye’nin önde gelen virtüözleri'nin konuk olduğu “Kökler ve Dallar” programını 2004 yılında Radyo Barış’ta, 2006-2007 yılında ise Su TV’de hazırlayıp sundu.

Eylül 2009 yılında ud virtüözü Ara Dinkjian ile İstanbul Aya Irini'de bir konser verdi. Bağlama tarihinde ilk kez Aya Irinide yankılandı…

Erdal Akkaya ve Stuttgart Genc Senfoni Orkestrası Aralık 2010 tarihinde Almanya'nın Baden-Würtemberg Eyaleti'nin baskenti olan Stuttgart belediyesi'nin himayesinde "Fırat'tan Ren'e Ezgiler-Choppin trifft Haydar" adlı bir konser verdi.

Ispanya'nin önemli flamenko gitar virtüözlerinden biri olarak gösterilen Jeronimo Maya ile Türkiye'de „Endülüs'ten Anadolu'ya Sesler ve Izler“ adlı bir dizi konserler veren Akkaya, Alman Pianist Henning Schmiedt ile de Almanya'da da bir dizi konserler verdi.

“Erdal Akkaya, solo albümleri "Yağmurla Gelen", "Ciğerparem" „Aşk Vardı“ ve “Alapınar Kurna Kurna'nın " yönetmenliği yanı sıra birçok halk müziği yorumcusunun albümlerinde de aranjör ve yönetmen olarak yer aldı.Erdal Akkaya Almanya Nordrhein Westfalia eyaleti Egitim bakanlığı'nın müzik eğitimi projesinde okullarda bağlama üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

2009 yılında Psikolog Terlan Akkaya ile evlendi.


Müzik Çalışmaları: Zülfü Livaneli ve Özdemir Erdoğan gibi usta sanatçılarla konser çalışmalarına katılan Akkaya; “Zülfü Livaneli Konserleri” kapsamında dünya'nın tanınmış müzisyenleri arasında gösterilen Mikis Theodorakis, Maria Farandouri, Liesbeth List, Al Di Meola, İlhan Erşahin, Ara Dinkjiyan gibi sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı.Erdal Akkaya, Özdemir Erdoğan’ın 2004 yılında çıkan “Gitarıma türkü öğrettim o söyledi ben dinledim ” Enstrümantal projesinde bağlama ve cura çaldı. Akkaya, bu konsept çerçevesinde Özdemir Erdoğan ile birlikte Hollanda turnesine çıktı.Erdal Akkaya, 1992 - 2007 yılları arasında Zülfü Livaneli, Özdemir Erdoğan, Ferhat Livaneli, gibi onlarca yorumcu ve sanatçının albümlerine katkıda bulundu.
 

Kaynak:  http://www.erdal-akkaya.com/

 

 anasayfa l notalar l sözler l bağlama l hikayeler l gönül verenler
halk müziği l ozanlar l yazılar l kitaplık l konser-tv l linklerimiz l görüşleriniz

Herhangi bir konuda yazışmak için: turkuler@turkuler.com