ana sayfa
türkü sözleri
türkü notaları
türkü hikayeleri
gönül verenler
bağlama-nota
ozanlarımız
halk müziği
konser-tv
kitaplık
yazılar
sözlük
arşiv
linklerimiz
görüşleriniz
site içinde ara

Güncellemelerden haberdar olmak için
e-mail listemize üye olunuz. 

İsim: 
E-mail: 
            
     Erdoğan EskimezErdoğan Eskimez  Erdoğan Eskimez, 1957 yılında Niğde'de doğdu. İlk, orta, lise öğrenimini burada tamamladı. Bağlama çalmayı orta okul yılların da kendi kendine öğrendi. Bir süre halk eğitim merkezine devam etti. Liseyi bitirdikten sonra, Çukurova Üniversitesi İnşaat Mühendisliğini kazandı ancak devam etmedi. İstanbul’da, ilk kez açılan Türk Müziği Devlet Konservatuarı sınavlarına girdi ve kazandı. Müzik öğrenimini burada 4 yıl sürdürdü. Nida Tüfekçi, Neriman Tüfekçi, Yavuz Top, Arif Sağ gibi çok değerli hocalar dan faydalandı. Konservatuar yıllarında Türk Folklor Kurumu’nda müzik çalışmaları ve halk müziği okulu repertuar ve bağlama eğitmenliği yaptı. 1980 yılında konservatuardan mezun oldu.

Aynı yıllarda Arif Sağ müzik okulun da bağlama hocalığı görevini üstlendi. Arif Sağ ile birlikte, pek çok halk müziği sanatçılarının albümlerine bağlamasıyla eşlik etti, sahne konser çalışmalarına katıldı. Arif Sağ ve Belkıs Akkale’nin katıldığı “’Türkü Türkü Türkiye’m” seri konserlerin de şef bağlama olarak görev aldı. Bu arada konservatuar da açılan bağlama öğretim görevlisi sınavını birincilikle kazandı, kendi okulun da çalışmaya başladı.

T.R.T. İstanbul Radyosun da açılan çalıp söyleme sınavını kazanarak bant yapma hakkını elde etti. 1994-1997 yıllarında T.R.T. İstanbul Radyosu’nda bağlama sanatçısı olarak görev aldı. 1995 yılında “Türkülerle Anadolu” isminde ilk solo albümünü yaptı. 1999 yılında “Can Dostlar” adlı halk müziği gurubuyla “’Türkülere Sor”’ albümünü çıkardı. Konservatuar öğretim görevlilerinden oluşan grup “Dört Mevsim” ile pek çok Üniversite ve etkinlikte bağlama ve solist olarak konser verdi. Ali Ekber Çiçek, Muhlis Akarsu gibi pek çok sanatçıların müzik yönetmenliğini yaptı. Yurt içi, yurt dışında ve çeşitli üniversitelerde çalıp söyleme geleneği çizgisin de solo konser ve bağlama resitali verdi. Bu güne kadar pek çok öğrenci yetiştirmiştir. Öğrencileri radyolarda, korolarda ve müzik camiasın da bağlama sanatçısı olarak çalışmaktadır.

Halen İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda ki bağlama öğretim görevliliğini sürdüren sanatçı evli ve bir çocuk babasıdır.
 

 

 anasayfa l notalar l sözler l bağlama l hikayeler l gönül verenler
halk müziği l ozanlar l yazılar l kitaplık l konser-tv l linklerimiz l görüşleriniz

Herhangi bir konuda yazışmak için: turkuler@turkuler.com