ana sayfa
türkü sözleri
türkü notaları
türkü hikayeleri
gönül verenler
bağlama-nota
ozanlarımız
halk müziği
konser-tv
kitaplık
yazılar
sözlük
arşiv
linklerimiz
görüşleriniz
site içinde ara

Güncellemelerden haberdar olmak için
e-mail listemize üye olunuz. 

İsim: 
E-mail: 
            
       Havva Karakaş

    
Havva Karakaş 1953 yılında Makedonya'nın Ovçebol Bölgesi'ne bağlı Cumali kasabasından Türkiye'ye göç eden bir ailenin, 1961 yılında İzmir'de dünyaya gelen beşinci çocuğuyum. Çocukluk yıllarımdan beri içimde var olan türkü söyleme sevdasını daha bilimsel temellere oturtabilmek için, ders almam gerektiğine karar vererek, üzerimde büyük emekleri olan TRT İzmir Radyosu Koro Şefi ve THM Ses Sanatçısı Durmuş Yazıcıoğlu'ndan uzun yıllar Halk müziği nazariyatı, nota ve repertuar dersleri alarak kendimi geliştirmeye çalıştım.

TRT’nin 1981 yılında açmış olduğu Yetişmiş Ses Sanatçısı sınavında başarılı olarak İzmir Radyo’sunda göreve başladım. 1983 yılında aynı Radyo’dan, THM Saz Sanatçısı ve Koro Şefi Hasan Karakaş’la evlendim. Ezgi adında bir kızım var.

Geleneksel müzik yapan bir sanatçı olarak, sadece Türkü söylemenin yetmiyeceğini düşünerek, atalarımızdan bize aktarılan unutulmaya yüz tutmuş Rumeli Türkülerini gün yüzüne çıkarıp, kültür arşivimize girmesine yardımcı oldum. Yorumcu, besteci ve derlemeci olarak, TRT Türk Halk Müziği repertuarına çok sayıda Rumeli türküsü kazandırdım. Bunların arasında en popüler olanları, Göçmen Kızı, Şefo, Hokka Hokka Lokumları, Kanbana Mari Miyo ve Şeriban …

Balkan müziği üzerine yoğunlaştırdığım araştırmalarımın yanısıra, Ankara Televizyon'unca canlı olarak yayınlanan “Balkan Havası” programının 4 yıl solist ve sunuculuğunu yaptım.

TRT İzmir Radyo’sunda 28 yıl 8 ay hizmet verdikten sonra, 2008’in Eylül ayında kendi isteğimle memuriyetten ayrıldım. Bu süre içerisinde Yurt içi ve Yurt dışında, bilhassa Balkan ülkelerinde yapılan çok sayıda konser ve festivallerde görev aldım. 2009 yılında Balkan Havası programıyla Medya Halk Müziğine Hizmet Ödülü, 2013 yılında ise, Halk Müziği dalında Troya-Sanat Ödülünü aldım.

TRT Repertuarındaki derlemelerimden bazı örnekler :
Ak güvercin olaydım, Susuz köy başlarında Hilmiye’m, Ardaya suya varma, Bekir ağam bağları, Köprüden geçer iken, Duman çökmüş yar yolunu seçemem, İki turnam gelir aşaden aman, Benim bugün ahım var, Hokka hokka lokumları, Kar yağar alçaklara, Aklida basma giyersin beyim aman, Ben bir göçmen kızı gördüm tuna boyunda, Gidin sorun babasına, İstanbul’dan çıkar vapur dumanı, Oduncular dağdan odun indirir, Radalya minaresi yetmiş basamak, Üç çınar altında lambalar yanar, Üşüdüm Eminem üşüdüm

Görev aldığım yurt dışı konser ve festivallerden bazıları;
Makedonya konseri (Değişik şehirlerde 8 konser)
Cumhuriyet treni ile Balkan gezisi ve konserler (Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan )
1.Balkan festivalinde Türkiye’yi temsilen görevli (Belgrat - Sırbistan)
Kosova konserleri(Gilan, Priştine, Prizren)

 

 anasayfa l notalar l sözler l bağlama l hikayeler l gönül verenler
halk müziği l ozanlar l yazılar l kitaplık l konser-tv l linklerimiz l görüşleriniz

Herhangi bir konuda yazışmak için: turkuler@turkuler.com