ana sayfa
türkü sözleri
türkü notaları
türkü hikayeleri
gönül verenler
bağlama-nota
ozanlarımız
halk müziği
konser-tv
kitaplık
yazılar
sözlük
arşiv
linklerimiz
görüşleriniz
site içinde ara

Güncellemelerden haberdar olmak için
e-mail listemize üye olunuz. 

İsim: 
E-mail: 
            
       Kenan Tuna


Kenan Tuna  1957 Erzurum doğumlu olan Kenan TUNA, Buca Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü mezunudur. 1975 – 1981 yılları arasında Devlet Halk Dansları Topluluğunda “Dansçı” ve “Erzurum Halk Oyunları Öğreticisi” görevini yürütürken, Türk folklorunu tanıtmak amacıyla Japonya, Çin Halk Cumhuriyeti, Sovyet Rusya, Özbekistan, Gürcistan, Nahçıvan, Fransa, Almanya, İtalya, Bulgaristan, Pakistan gibi ülkelere gitmiştir.

1981 – 1985 yılları arasında “Müzik Öğretmeni olarak görev yapmıştır. 1985’te TRT Erzurum Radyosuna “Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı olarak girmiş, 1995’te Müzik Yayınları Müdürü olarak atanmıştır. “TRT Halk Dansları ve Müziği İcra – Denetim Kurulu Üyesi” ve Millî Eğitim Bakanlığı adına “Halk Oyunları ve Müziği Seçici Kurul Üyesidir.” Başbakanlığa bağlı “Halk Oyunları Federasyonu” Kurul Üyesidir, “Halk Oyunları Usta Öğretici Belgesi”ne ve birçok ödüle sahiptir. Erzurum Bölgesine ait Türkü ve Oyun Ezgilerini derlemiş, bunların notasını yazarak TRT repertuarına kazandırmıştır.

2000 yılında Erzurum Türkülerinden oluşan bir albüm çıkarmıştır. Bu albüm içerisinde bulunan “Tutam yâr elinden tutam” türküsüne, TRT klip yapmıştır. İlk yayımlanmış eseri, “Okullar İçin Şarkılar Türküler Marşlar” adlı yardımcı müzik kitabıdır. İkinci kitabı, 504 sayfa “Erzurum Türküleri ve Nazariyatı” kitabıdır. Türk Halk Müziği çalgılarından Bağlama, Mey, Zurna, Kaval ve Ritim Saz çalabilmektedir. Çeşitli gazete ve dergilerde Halk Bilimi dalında yazılar yazmaktadır. TRT’de çeşitli televizyon programlarında yer alan Kenan TUNA, halen Erzurum Radyosunda görevine devam etmektedir. 

 anasayfa l notalar l sözler l bağlama l hikayeler l gönül verenler
halk müziği l ozanlar l yazılar l kitaplık l konser-tv l linklerimiz l görüşleriniz

Herhangi bir konuda yazışmak için: turkuler@turkuler.com