ana sayfa
türkü sözleri
türkü notaları
türkü hikayeleri
gönül verenler
bağlama-nota
ozanlarımız
halk müziği
konser-tv
kitaplık
yazılar
sözlük
arşiv
linklerimiz
görüşleriniz
site içinde ara

Güncellemelerden haberdar olmak için
e-mail listemize üye olunuz. 

İsim: 
E-mail: 
            
     Mahmut Ragıp Gazimihal

    Mahmut Ragıp Gazimihal, 1900 yılında İstanbul'da doğdu. Babası Dr. Yusuf Ragıp Beydir. Gazimihal çok küçük yaşlarda müzikoloji ve folklora karşı ilgi duymaya başladı. 
     
      Önce Kumkapı Fransız Kolejine, sonra da Vefa Ortaokuluna devam etti. Sağlık durumunun düzenli gitmemesi nedeniyle (kaza geçirdiği için) Lise öğrenimini sonradan tamamladı. 
     
      Mahmut Ragıp Gazimihal, müzikoloji öğrenimi için önce Berlin'de sonra da Paris'te uzun yıllar kaldı. (1921-1929) Başta M. Eugene Borrel gibi değerli profesörlerden yüksek solfej dersleri alarak kendini bu alanda yetiştirdi ve yurda döndü. 
     
     Yurda döndükten sonra, Ankara Devlet Konservatuarına (önceleri bu okulun adı ''Musiki Muallim Mektebi'' dir) öğretmen olarak atandı. (1932) O yıllarda ek olarak Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü ve Askeri Mızıka Okulu'nda da öğretmenlik yaptı. 
     
      Gazimihal, Türk müzikoloji ve folklor alanında önde gelen hatta ilk müzikologlarımızdan bir idi. Bu alanda binlerce inceleme ve araştırma yazıları (makale) ve bir çok kitap yayınladı. 

     Mahmut Ragıp Gazimihal'in folklor alanındaki hizmetleri büyüktür. 1928 yılında ''Türk Halk Bilgisi Derneği''nin Müzik Folklor İzahnamesini hazırladı. Bu derneğin yayın organı olan dergide müzik folkloruyla ilgili çeşitli yazılar yazdı 1928-1930 yılları arasında İstanbul Belediye Konservatuarının ''Türk Halk Bilgisi Derneği''nin ve 1937-1953 yılları arasında da Ankara Devlet Konservatuarının yurt çapında düzenlediği folklor derleme gezilerine katıldı.

      Müzikoloji ve folklor alanında değerli eserler bırakan Gazimihal, tüm kitaplarını hayatının son günlerine kadar Müzik Tarihi ve Teori Öğretmenliği yaptığı Ankara Devlet konservatuarı Kütüphanesine armağan etti. Ömrünü Türk folkloru ve müzikolojisine adayan değerli Müzikolog Mahmut Ragıp Gazimihal hocamızı, 1961 yılında kaybettik. 

 

 

Eserlerinden Bazıları : 
 -Anadolu Türküleri ve Musiki İstikbalimiz, İstanbul, 1928, Maarif Matbaası, 204-24 s., Nota, Resim, (Eski harfli) 

-Şarki Anadolu Türkü ve Oyunları, İstanbul, 1929, Evkaf Matbaası, 118 s., Nota, Resim, (İstanbul Konservatuarı Neşriyatından, No:2) 

-Türk Musikisi Tarihi, Ankara, Başvekalet Müdevvenat B. (t.s), 28 s.

 

 

 anasayfa l notalar l sözler l bağlama l hikayeler l gönül verenler
halk müziği l ozanlar l yazılar l kitaplık l konser-tv l linklerimiz l görüşleriniz

Herhangi bir konuda yazışmak için: turkuler@turkuler.com