ana sayfa
türkü sözleri
türkü notaları
türkü hikayeleri
gönül verenler
bağlama-nota
ozanlarımız
halk müziği
konser-tv
kitaplık
yazılar
sözlük
arşiv
linklerimiz
görüşleriniz
site içinde ara

Güncellemelerden haberdar olmak için
e-mail listemize üye olunuz. 

İsim: 
E-mail: 
            
     Necdet Kurt
 
Necdet Kurt

1964 yılında Turhal’da doğdu. 1974 yılında mandolin dersleri alarak müzikle ilgilenmeye başladı. Aynı yıl bağlama çalmasını öğrendi. 1980 yılında liseden mezun oldu. 1982 - 1987 arasında 19 Mayıs ve Anadolu Üniversitelerinde Muhasebe ve İşletme okudu. 1987 yılında Anadolu Üniversitesinden mezun oldu. Ali Ekber Çiçek, Arif Sağ, Musa Eroğlu, Yavuz Top gibi ustalardan etkilendi. İlerleyen yıllarda çalışmalarına birçok usta isimle devam etti.

1985-87 yılları arasında Turhal Halk Eğitim Merkezinde bağlama ve nota eğitmenliği yaptı. 1986 yılında Turhal Halk Ozanları Derneği kurucuları arasında yer aldı. Aynı dernekte halk müziği korosu kurdu ve iki yıl süre ile şefliğini yaptı. Bölgedeki birçok dernek ve kurum da nota ve Bağlama dersleri verdi. 1989 yılında eğitim için Avusturya'ya gitti. Orada da "Volkshochschule" adıyla anılan Halk Eğitim Merkezlerinde bir süre Bağlama dersleri verdi.1995 yılında Didim’e yerleşti, Didim Müzik Derneği kurucuları arasında yer aldı, aynı kurumda iki yıl koro şefliği yaptı. Didim Belediyesinin açtığı kurslarda nota ve bağlama dersleri verdi, Didim Halk Eğitimi Merkezinde halk müziği korosu kurdu ve iki yıl süreyle şefliğini yaptı ve çok sayıda koro konserleri gerçekleştirdi.

Başta kendi memleketi olan Tokat ve Amasya yöresinin halk müziğini araştırdı. Buralardan ve Anadolu’nun birçok bölgesinden halk türküleri derleyip notaya aldı. Çok sayıda TV ve Radyo programına araştırmacı veya konuk sanatçı olarak katıldı. Yunanistan, Kosova, Gürcistan, Kazakistan gibi ülkelerde ve yurtiçinde otuzdan fazla Sempozyumda bildiri sundu, ulusal ve uluslararası dergilerde bildiri ve makaleleri yayımladı. Sempozyumların yanı sıra, 1989 yılından itibaren yurtiçinde ve Almanya, Avusturya, Avustralya, Gürcistan, Yunanistan, Hollanda, Kosova ve Kazakistan gibi ülkelerde dinleti ve konserler verdi. Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, İran ve Yunanistan’da alan araştırmaları yaptı. Halk müziği formundaki birçok bestesi dijital platformlarda yayımlandı.

2006-2008 yılları arasında Ege Üniversitesi /Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü / Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı’nda özel öğrenci olarak yüksek lisans derslerinin tamamını aldı.

2009-2010 öğretim yılında Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda öğretim elemanı olarak dersler verdi.

Ardahan Üniversitesi / Sosyal Bilimler Enstitüsü / Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamladı.

2019 Yılında Azerbaycan Milli İlimler Akademisinde Musikişinas ve Folklor dallarında doktora eğitimine başladı. Tez aşamasındayken pandemi edeniyle kayıt dondurmak zorunda kaldı.

Halen Hacettepe Ün. Güzel Sanatlar Enstitüsü, Geleneksel Türk Müzikleri ana bilim dalında doktora eğitimine devam etmektedir. Amatör bir ruhla yaptığı tüm bu çalışmaların yanında hayatını 1996 yılında kurduğu aile şirketi ile inşaat müteahhitliği ve konut üretimi yaparak kazanmış, 2015 yılında ise tamamen akademik çalışmalara yönelmiştir.
 
 


 anasayfa l notalar l sözler l bağlama l hikayeler l gönül verenler
halk müziği l ozanlar l yazılar l kitaplık l konser-tv l linklerimiz l görüşleriniz

Herhangi bir konuda yazışmak için: turkuler@turkuler.com