ana sayfa
türkü sözleri
türkü notaları
türkü hikayeleri
gönül verenler
bağlama-nota
ozanlarımız
halk müziği
konser-tv
kitaplık
yazılar
sözlük
arşiv
linklerimiz
görüşleriniz
site içinde ara

Güncellemelerden haberdar olmak için
e-mail listemize üye olunuz. 

İsim: 
E-mail: 
            
     Nurullah Akçayır

 

Nurullah Akçayır1963 Yılında Erzurum’da doğdu. Küçük yaşlarda türkülere olan tutkusu onu ortaokul çağlarında bağlamayla tanıştırdı. Sonraki dönemde değişik musiki cemiyetlerinde kendisini geliştirerek virtüöz seviyesinde seslendirdiği bağlamasıyla müzik otoritelerinden tam not aldı. Kısa süre içinde yörede tanınıp birçok sanatçıya sahne ve albüm çalışmalarında eşlik etti. 1981 yılında TRT’nin açtığı yetişmiş sanatçı sınavını kazanarak Erzurum Radyosunda bağlama sanatçısı olarak göreve başladı. 1983 yılında askerlik hizmeti ile bir süre ara verdiği çalışmalarına askerlik dönüşü Erzurum Radyosundaki görevine devam etti.

1987 yılında kendi isteği ile TRT’de çalıp okuyabilmek için büyük bir jüri önünde verdiği sınavla geleneksel çalıp söyleme unvanını aldı. 1991 yılında türkü formunda yaptığı, türkülerinden birinin adını verdiği “Yazın Yağar Kar Başıma” adlı albümü ile müzik piyasasında bende varım dedi. Ayrıca halk müziğinin otantik çizgisini koruyarak akustik sazlarla düzenlemelerini yaptığı “Türkü Pınarı” ve Türkü pınarı 2” albümlerini türkü severlerle buluşturdu. Popülizmden uzak halk kültürüne hizmet etmenin haklı gururu ile Erzurum’un karlı ayaz ikliminin sımsıcak yüreği ile çıktığı sanat yolculuğuna çalışmalarına daha iyi yön verebilmek amacıyla 1998’de Ankara Radyosuna tayin oldu. Halen Ankara Radyosundaki görevini sürdürmektedir. Son günlerde TRT INT’de yayınlanmakta olan “DİLDE TELDE ANADOLU” adlı türkü içerikli programın sunuculuğunu ve müzik yönetmenliğini yapmaktadır. Geleneksel türkülerin yanında kendi bestelerini de yorumlayan Akçayır bugüne dek yurt içinde ve yurt dışında birçok konser verdi.Yakın bir zamanda türkü severlerle buluşturacağı albüm çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürmektedir.Ankara’da kendisinin kurmuş olduğu en son teknolojik donanımlara sahip ses kayıt stüdyosunda yetenekli gençlere desteklerini sürdürmektedir. Nurullah Akçayır evli iki çocuk babasıdır.

Albümleri: Yazın Yağar Kar Başıma, Bağışla, Türkü Pınarı, Türkü Pınarı 2
Bestelediği eserlerden bazıları: Biter Birgün, Yazın Yağar Kar Başıma, Buz Tutmuş Gönül Dağını, Yar Seni, Benden Yana, Zemheride Bir Gül, Bir Güzel İsterem.

İletişim bilgileri: NAME SES KAYIT STÜDYOSU   Sinan Cad. 94/A DİKMEN-ANKARA
TEL : 0312 479 77 73, FAX: 0312 479 77 44,  E-posta: name@dsturk.com


BİTER BİRGÜN

Gel tabip sar bu yarayı
Sinemde tutuşur narı
Zalim gurbet elin kahrı
Gün olurda biter birgün

Biter birgün biter birgün
Gün olurda biter birgün
Elim yare yeter birgün

Bülbül öter gonca güle
Deli gönül kanmaz böyle
Azrail gelmese bile
Can canandan geçer birgün

 

 anasayfa l notalar l sözler l bağlama l hikayeler l gönül verenler
halk müziği l ozanlar l yazılar l kitaplık l konser-tv l linklerimiz l görüşleriniz

Herhangi bir konuda yazışmak için: turkuler@turkuler.com