ana sayfa
türkü sözleri
türkü notaları
türkü hikayeleri
gönül verenler
bağlama-nota
ozanlarımız
halk müziği
konser-tv
kitaplık
yazılar
sözlük
arşiv
linklerimiz
görüşleriniz
site içinde ara

Güncellemelerden haberdar olmak için
e-mail listemize üye olunuz. 

İsim: 
E-mail: 
            
     Ömer Şan


Ömer Şan   Muzaffer Sarısözen hocanın izinde çalışmaları ve şahsıma verdiği değerle beni aile içinde ve her yerde her konuda yetiştirmeyi amaçlayan ağabeyim ve hocam ÖMER ŞAN’ı da anlatmadan geçemeyeceğim. Bu işin eğitim ve öğretimle yani KÜLTÜRLE yapılmasının daha uygun olduğunu her defasında dile getirerek yüksek okulu bitirmeme yardımcı olmuştur. Kendisine sağlıklı uzun ömürler dilerim.

TRT’nin Türk halk Müziği Sanatçılarından biridir. Sesiyle, sazıyla, derleyip yazdığı notalarla Muzaffer Sarısözen hocanın yolunda çalışmalar yapan sanatçı 1945 de Sivas’ta doğdu. İlk Okulu ve Sanat Okulunu Sivas’ta Orta Okulu Tokat’ta Atatürk Orta Okulunda bitirdi.

1958 yılında Sivas Halk Evi’ne Solist ve Korist olarak başladı. Sesinin yanı sıra Halk Müziğimizin; Darbuka, Kaval ve özellikle bağlama gibi çalgılarını aynı yıllarda öğrendi ve çalmaya başladı
.
1963 yılında Sivas’ta bir Müzik Evi açan sanatçı bu arada ilk 45’lik plağını okumak üzere İstanbul’a geldi. Daha sonra plak çalışmaları ilgi gören sanatçı devam ederek 1965 yılında İstanbul’a temelli yerleşti.

1965–66 yılları arası İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Halk Müziği İcra Heyeti’nde görev yaptı. Burada Adnan Ataman ve Yücel Paşmakçı gibi TM’nin önemli hocalarıyla birlikte çalışma fırsatı buldu.

1966 yılında TRT’nin açtığı sınavla İstanbul Radyosu’na Stajyer Sanatçı olarak girdi. 1969–70 yılları arasında askerlik görevini Manisa’da yaptı. 21 Mart 1971 de Solist ve Korist olarak radyo görevine döndü.

Davudi sesiyle (Bağlandı yollarım kaldım çaresiz, Bugün bayram günü derler, Karlı dağlar karanlığın bastı mı, Bir kararda durmayalım, Kalkın durnalar Van’dan çekilin gibi) birçok türküyü meşhur etmiştir

Birçok türkümüzde kaynak kişilerden olan ve Sivas’ta Tarakçı Osman namıyla tanınan Osman Şan’ın oğlu olan sanatçının; 2 kız (Selda – Seda) ve 1 oğlan (Osman Nida) 3 çocuk babasıdır.

Ömer Şan, 26 Mayıs 2010 tarihinde aramızdan ayrıldı...

Ahmet Turan Şan


Derlediği türkülerden bazıları:

TRT Rep. No:                  Türkü Adı:                                                                              Yöresi:
2451                  Bağa Gel Bostana Gel                            Orta Anadolu
4089                  Bahçede Nar Ağacı                               Şanlıurfa
3918                  Benim Adım Benli Ayşe                           Sivas
1281                  Entarisi Dım Dım Yar                              Sivas
1341                  Gapıya Çıktım Ki Yeller Esiyor                  Sivas
4095                  Yaban Gülü Müsün Sarp Kayalarda           Erzincan/Tercan
 

 anasayfa l notalar l sözler l bağlama l hikayeler l gönül verenler
halk müziği l ozanlar l yazılar l kitaplık l konser-tv l linklerimiz l görüşleriniz

Herhangi bir konuda yazışmak için: turkuler@turkuler.com