ana sayfa
türkü sözleri
türkü notaları
türkü hikayeleri
gönül verenler
bağlama-nota
ozanlarımız
halk müziği
konser-tv
kitaplık
yazılar
sözlük
arşiv
linklerimiz
görüşleriniz
site içinde ara

Güncellemelerden haberdar olmak için
e-mail listemize üye olunuz. 

İsim: 
E-mail: 
            
       Rüstem Avcı

    
Rüstem Avcı Ailesi, 1951 yılında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göçmen olarak gelen Rüstem Avcı, 15.08.1956 tarihinde İnegöl'de dünyaya geldi. Ortaokul yıllarından itibaren türkü söylemeye, bağlama çalmaya ve kısa süre sonra Halk Eğitim Merkezinde bağlama kursları vermeye başladı.

Konservatuar eğitimi almak amacıyla 1976 yılında Lise eğitimini yarım bırakarak İstanbul'a geldi. İstanbul Belediye Konservatuarı'na girdi ve burada iki yıl eğitim aldı. Lise eğitimini tamamlayarak İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na girdi ve 1982 yılında buradan mezun oldu.

1984 yılında Erzurum Radyosu THM “Ses Sanatçısı” sınavını yılında kazanır ancak kısa bir süre sonra askere gider. Görev yerini değiştirerek 5 Ağustos 1986 tarihinde TRT İstanbul Radyosu’da göreve başladı.

Katıldığı bir çok konser ve solo programların yanısıra 1986 yılında İstanbul Radyosu’nda iki yıl “Gönlümüzün Dilinden Sazımızın Telinden” adlı açıklamalı haftalık radyo programı hazırladı. Rumeli, Batı Trakya, Yugoslavya ve Deliorman gibi yörelerden 150 den fazla türkü derledi. Bu türkülerden yaklaşık olarak 50 tanesi TRT repertuarına girdi. Çeşitli eğitim kurumlarında da “THM Repertuarı” ve “Bağlama” dersleri verdi. Bir çok Rumeli türküsünü notaya almış, seslendirmiş ve tanınmasını sağlamıştır. 

Halen haftada 3 defa TRT Radyosu 4. kanalında dinleyiciyle buluşan “Yurdun Dört Bucağından” adlı türkü programını hazırlamaktadır. 

Derlediği türkülerden bazıları: Arda boylarına ben kendim gittim, Yüksek tepede harman tozu savrulur, Rodop dağları çiçek döşeli, Sepet sepet yumurta, Pirin'in köprüsü dardır geçilmez, Girit'li misin oğlan Girit'li misin? Çıksam a Urumeli düzüne, Ak katır dosttan gelir...

ali onur


Basından :
“Rumeli Türküleri, Acizliğin Değil Dirilişin Sesidir.”

 


 anasayfa l notalar l sözler l bağlama l hikayeler l gönül verenler
halk müziği l ozanlar l yazılar l kitaplık l konser-tv l linklerimiz l görüşleriniz

Herhangi bir konuda yazışmak için: turkuler@turkuler.com